Turecká kauza

30.12.2010 o 9:15 | Karma článku: 19.95 | Prečítané  8674-krát

Tak, ako pri každej mediálnej kauze, aj v prípade zadržaného českého kamiónu v Turecku proti sebe stoja dve rôzne interpretácie: verzia polície a verzia kritikov. Tak, ako pri každej mediálnej kauze, aj v tomto prípade možno vytvoriť objektívny názor len na základe presných faktov. Pokúsim sa zhrnúť tie najdôležitejšie, aby sa mohol čitateľ v labyrinte názorov „za a proti" lepšie orientovať.

Kľúčom k pochopeniu sú odpovede na tieto otázky:

 1; používa polícia aj inde vo svete v boji proti drogovej mafii inštitút tzv. „kontrolovanej dodávky"?

Odpoveď je áno. Ide o najúčinnejší spôsob policajnej akcie na vypátranie a odhalenie celej siete, ktorá výrobu a predaj omamných látok organizuje. Spočíva v utajenom sprevádzaní kontrabandu do cieľovej stanice.

 2; Ak tento inštitút používa aj zahraničie, robí to tak bez upozornenia nič netušiacej špedičnej firmy?

Odpoveď je áno. „Ak ide o kontrolovanú dodávku, je normálne, že špedičná firma o tom nevedela" - citoval denník SME exministra vnútra R. Kaliňáka.  Krátky sumár celej akcie pre lepšie pochopenie: medzinárodná drogová mafia si objednala prevoz tovaru, o ktorom špedičnej firme tvrdila, že ide o dezinfekčný prostriedok. V skutočnosti išlo o látku na výrobu heroínu. Polícia sa o tom dozvedela a rozhodla sa odsledovať celý obchod: od naloženia tovaru až po jeho vyloženie. V zahraničí však slovenské orgány konať nemôžu. Preto požiadali o medzinárodnú pomoc všetky dotknuté štáty, cez ktoré mal kamión prejsť. Všetky štáty s „kontrolovanou dodávkou" súhlasili. S vedomím, že vodič nič netuší. Preto ho počas celej akcie policajti tajne sledovali a chránili. Vo všetkých štátoch.

3; Je tento inštitút v súlade so zákonom?

Odpoveď je, samozrejme, áno. Umožňuje ho trestný poriadok. Nejde teda o nič nezákonné alebo nelegálne. Naopak. Slovenská polícia mala na výber z troch možností:

 a; odhaliť falošne deklarovaný tovar ešte na Slovensku. Alibisticky by tak odstrihla chápadlá na Slovensku, ale medzinárodná drogová mafia by veselo fungovala ďalej.

 b; Upozorniť vodiča, čo má v skutočnosti naložené s rizikom, že od akcie odstúpi a celá vec sa pred organizátormi prevalí pre nečakanú výmenu vodiča. Pri tejto alternatíve navyše hrozilo, že polícia musí následne nasadiť vlastného „vodiča - agenta" alebo vlastný kamión. Tým by však zasiahla do skutkového deja a takto vyprodukovaný dôkaz by sa stal nepoužiteľným pred súdom. 

c; Dohodnúť sa s tureckou políciou (a ostatnými štátmi) na „kontrolovanej dodávke" s tým, že tovar nechajú vyložiť, nič netušiaceho vodiča nechajú odísť a zakročia proti veľkým rybám z pozadia - výrobcom heroínu.

 Som hrdý na slovenských policajtov, že sa rozhodli  pre najodvážnejšie riešenie. Jeho správnosť potvrdzuje súhlas Úradu špeciálnej prokuratúry, Európskej jednotky pre justičnú spoluprácu (Eurojust) a bezproblémová spolupráca s Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom. Som však rozčarovaný z prístupu tureckých orgánov. Napriek jasnej dohode nielen že nenechali vodiča odísť, ale zmarili celú akciu a neumožnili tak odkryť organizátorov tohto špinavého obchodu.

Je mi úprimne ľúto kamionistu, ktorého z Turecka absolútne nepochopiteľne vyhostili. Tamojšie orgány boli opakovane vopred informované o tom, že nemá vedomosť o skutočnom náklade, ktorý vezie. Od tureckých partnerov preto budem žiadať nielen vysvetlenie postupu polície, ale aj zrušenie zákazu vstupu pre tohto vodiča na ich územie.

 

 

Hlavné správy

BRATISLAVA.SME.SK

V kopcovitých častiach Bratislavy pre sneženie odstavili MHD

Husté sneženie v hlavnom meste skomplikovalo dopravu.

ZAHRANIČIE

Ukrajinská pilotka, ktorú uniesli do Ruska, je v kritickom stave

Rusi zadržiavajú vojačku z Ukrajiny, aj keď oficiálne v Donbase nebojujú. Vraj protizákonne prekročila ruské hranice.

PRIEBEŽNE AKTUALIZUJEME

Na Slovensku silno sneží, v Bratislave skolabovala doprava

Diaľnica D1 je pri Trenčíne neprejazdná, v niektorých okresoch môže napadnúť až 40 centimetrov snehu.


Už ste čítali?