reklama

O dôvere k polícii a o mýtoch v súvislosti s tragédiou v Devínskej

Posledný augustový týždeň nás všetkých šokovala tragédia, pri ktorej šialený strelec zavraždil sedem ľudí v Devínskej Novej Vsi. V médiách som veľakrát vyslovil slová ľútosti a sústrasti smerom k pozostalým obetí, ako aj slová uznania smerom k policajtom, z ktorých viacerí sa v ťažkej situácii zachovali hrdinsky. Rád by som sa teraz s menším časovým odstupom vyjadril k niektorým mýtom, ktoré sa v súvislosti s touto tragédiou začali vytvárať, aby si občania mohli vytvoriť reálny názor. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska o zlepšení bezpečnostnej situácie na Slovensku rozhodne to, či polícia a ministerstvo vnútra získajú dôveru ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Iba na báze dôvery sa môže rozvinúť spolupráca občanov a polície, bez ktorej sa nedá dlhodobo bojovať proti žiadnemu typu kriminality.
Keďže zásah polície v Devínskej Novej Vsi bol občanmi pochopiteľne pozorne hodnotený, nechcel by som, aby niektoré otázky zostali nedopovedané. Dôvera medzi občanmi na jednej strane a políciou spolu s ministerstvom vnútra na druhej strane, sa dá budovať iba postupne a prvý krok je na našej strane. Tým prvým krokom musí byť úprimnosť a pravdivosť v informovaní verejnosti. Za seba môžem sľúbiť, že ministerstvo vnútra a polícia nebudú zatajovať, ak niekde urobíme chybu, alebo ak sa pomýlime. Na druhej strane, ak budem presvedčený, že polícia postupovala správne, budem sa policajtov zastávať a presviedčať o tom aj občanov. Práve preto by som sa chcel vyjadriť k niekoľkým skutočnostiam v súvislosti so spomínaným zásahom.
Na prvom mieste by som sa chcel vyjadriť k mýtu, že strelec nestrieľal zo samopalu dávkami, ale iba v rýchlom slede jednotlivými ranami. Policajti so skúsenosťami so streľbou z tohto typu samopalu, boli priamo na mieste činu presvedčení, že išlo o streľbu dávkami. Po predbežných informáciách z policajnej expertízy máme istotu, že zbraň strelca bola nelegálne upravená na „dávkovú“ streľbu, pravdepodobne samotným páchateľom.
Ďalším mýtom bola informácia, že príslušníkov policajnej špeciálnej jednotky (takzvaných kukláčov), musel k páchateľovi priviesť civil – inými slovami, že policajti ani poriadne nevedeli, kde sa páchateľ nachádza. Táto hypotéza sa veľmi rýchlo ukázala ako nepravdivá. Práve zásah prvej policajnej hliadky znemožnil páchateľovi opustiť miesto činu a zaujať pozíciu na verejnom priestranstve s väčším množstvom ľudí. Vzhľadom na to, že páchateľ mal pri sebe osem plných zásobníkov do samopalu, zásah prvej policajnej hliadky podporenej o krátky čas druhou, sa javí ako kľúčový pri zabránení streľby páchateľa na výrazne väčší okruh potenciálnych obetí. Títo prví policajti na mieste činu konali s nasadením vlastného života, o čom svedčí aj ťažké poranenie hlavy kapitána Vrchovského, ktorý bude za svoj hrdinský čin odmenený.
Ďalším mýtom je tvrdenie, že vyzbrojenie každej policajnej hliadky samopalom vzor 61, tzv. Škorpiónom, je nelogické a zbytočné. Policajné hliadky mali pri sebe samopal tohto typu vždy, až kým ich vedenie polície pred dvomi rokmi, nariadilo stiahnuť. „Škorpión“ nie je ideálna zbraň na všetky typy policajných zásahov, je však isté, že s touto zbraňou by proti strelcovi strieľajúcemu zo samopalu so smrtiacim dostrelom stovky metrov, mali policajti väčšiu šancu, ako s pištoľami s účinným dostrelom približne 25 metrov.
Niektorí mediálni analytici tiež spochybňujú potrebu prezbrojenia policajtov v súvislosti s touto tragédiou. Problémom je, že terajšia policajná výzbroj je nastavená na taký typ streliva, ktorý sa vo väčšine Európy už dávno nepoužíva. Pri streľbe v obytných zónach ohrozuje nielen páchateľa ale aj policajtov a civilné osoby, a to tým, že sa často odráža od stien. Policajt v zásahu jednoducho nemôže plánovať svoj výstrel ako hráč biliardu a počítať nielen so zasiahnutím páchateľa ale aj s možným nesprávnym odrazom guľky. Práve pre zvýšenú bezpečnosť občanov v zónach zásahu policajtov sa ukazuje prezbrojenie policajného zboru ako nevyhnutné.
Chcem uistiť čitateľov, že polícia zásah v Devínskej Novej Vsi analyzuje a vyhodnocuje, aby sa do budúcnosti nastavil optimálny model zásahu v podobných krízových situáciách. Na druhej strane si uvedomujem, že sa nám ex post od stola môže ľahko zdať, že ten alebo iný policajt mali ideálne konať tak alebo tak, ale policajti na mieste zásahu nemali všetky informácie, ktoré máme dnes. Prví policajti na mieste činu vedeli len o fakte, že sa na mieste činu strieľa. Nevedeli z akých zbraní, koľko je strelcov, či ide o vybavovanie si účtov, aký majú strelci motív. Polícia prijala niekoľko desiatok hlásení, ktoré si navzájom odporovali. Napriek tomu sa podľa môjho názoru policajti zachovali pravdepodobne najlepšie ako mohli a ja im chcem za to aj touto cestou poďakovať.
Budovanie dôvery medzi občanmi a políciou je dlhodobý proces. Verím, že aj zásah polície v Devínskej Novej Vsi bol v súlade s týmto cieľom. Urobím všetko preto, aby čo najviac slovenských občanov získalo pocit, že polícia a ministerstvo vnútra je tu pre nich, pre ich väčšiu bezpečnosť a ochranu.

Daniel Lipšic

Daniel Lipšic

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda hnutia NOVA. Právnik, poslanec NR SR, bývalý minister vnútra SR (2010-2012), bývalý minister spravodlivosti SR (2002-2006). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenépolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu