Turecká kauza

Autor: Daniel Lipšic | 30.12.2010 o 9:15 | Karma článku: 19,95 | Prečítané:  8768x

Tak, ako pri každej mediálnej kauze, aj v prípade zadržaného českého kamiónu v Turecku proti sebe stoja dve rôzne interpretácie: verzia polície a verzia kritikov. Tak, ako pri každej mediálnej kauze, aj v tomto prípade možno vytvoriť objektívny názor len na základe presných faktov. Pokúsim sa zhrnúť tie najdôležitejšie, aby sa mohol čitateľ v labyrinte názorov „za a proti" lepšie orientovať.

Kľúčom k pochopeniu sú odpovede na tieto otázky:

 1; používa polícia aj inde vo svete v boji proti drogovej mafii inštitút tzv. „kontrolovanej dodávky"?

Odpoveď je áno. Ide o najúčinnejší spôsob policajnej akcie na vypátranie a odhalenie celej siete, ktorá výrobu a predaj omamných látok organizuje. Spočíva v utajenom sprevádzaní kontrabandu do cieľovej stanice.

 2; Ak tento inštitút používa aj zahraničie, robí to tak bez upozornenia nič netušiacej špedičnej firmy?

Odpoveď je áno. „Ak ide o kontrolovanú dodávku, je normálne, že špedičná firma o tom nevedela" - citoval denník SME exministra vnútra R. Kaliňáka.  Krátky sumár celej akcie pre lepšie pochopenie: medzinárodná drogová mafia si objednala prevoz tovaru, o ktorom špedičnej firme tvrdila, že ide o dezinfekčný prostriedok. V skutočnosti išlo o látku na výrobu heroínu. Polícia sa o tom dozvedela a rozhodla sa odsledovať celý obchod: od naloženia tovaru až po jeho vyloženie. V zahraničí však slovenské orgány konať nemôžu. Preto požiadali o medzinárodnú pomoc všetky dotknuté štáty, cez ktoré mal kamión prejsť. Všetky štáty s „kontrolovanou dodávkou" súhlasili. S vedomím, že vodič nič netuší. Preto ho počas celej akcie policajti tajne sledovali a chránili. Vo všetkých štátoch.

3; Je tento inštitút v súlade so zákonom?

Odpoveď je, samozrejme, áno. Umožňuje ho trestný poriadok. Nejde teda o nič nezákonné alebo nelegálne. Naopak. Slovenská polícia mala na výber z troch možností:

 a; odhaliť falošne deklarovaný tovar ešte na Slovensku. Alibisticky by tak odstrihla chápadlá na Slovensku, ale medzinárodná drogová mafia by veselo fungovala ďalej.

 b; Upozorniť vodiča, čo má v skutočnosti naložené s rizikom, že od akcie odstúpi a celá vec sa pred organizátormi prevalí pre nečakanú výmenu vodiča. Pri tejto alternatíve navyše hrozilo, že polícia musí následne nasadiť vlastného „vodiča - agenta" alebo vlastný kamión. Tým by však zasiahla do skutkového deja a takto vyprodukovaný dôkaz by sa stal nepoužiteľným pred súdom. 

c; Dohodnúť sa s tureckou políciou (a ostatnými štátmi) na „kontrolovanej dodávke" s tým, že tovar nechajú vyložiť, nič netušiaceho vodiča nechajú odísť a zakročia proti veľkým rybám z pozadia - výrobcom heroínu.

 Som hrdý na slovenských policajtov, že sa rozhodli  pre najodvážnejšie riešenie. Jeho správnosť potvrdzuje súhlas Úradu špeciálnej prokuratúry, Európskej jednotky pre justičnú spoluprácu (Eurojust) a bezproblémová spolupráca s Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom. Som však rozčarovaný z prístupu tureckých orgánov. Napriek jasnej dohode nielen že nenechali vodiča odísť, ale zmarili celú akciu a neumožnili tak odkryť organizátorov tohto špinavého obchodu.

Je mi úprimne ľúto kamionistu, ktorého z Turecka absolútne nepochopiteľne vyhostili. Tamojšie orgány boli opakovane vopred informované o tom, že nemá vedomosť o skutočnom náklade, ktorý vezie. Od tureckých partnerov preto budem žiadať nielen vysvetlenie postupu polície, ale aj zrušenie zákazu vstupu pre tohto vodiča na ich územie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V bašte Smeru deti chorľavejú a starším sa cnie za socializmom

Baníci cítia krivdu, keď niekto kritizuje umelé dotovanie Hornonitrianskych baní vládou. Na ťažkú prácu nedajú dopustiť.


Už ste čítali?