Čo sa udialo na Družstevnej ulici v Malackách

Autor: Daniel Lipšic | 7.7.2011 o 12:26 | (upravené 7.7.2011 o 13:26) Karma článku: 14,00 | Prečítané:  4306x

          Hluk, špina a konflikty plné vulgarizmov. Život na pokojnej ulici v Malackách sa takto zmenil po prisťahovaní neprispôsobivých obyvateľov, ktorí začali značne znepríjemňovať život svojim susedom a obyvateľom Malaciek. Takmer štyri desiatky ľudí, z toho vyše tretina neplnoletých, na 47 metroch štvorcových. Dlhé roky sa nič nedialo. Jednotlivé inštitúcie si daný problém prehadzovali medzi sebou a ich rukojemníkom bola rodina Dobrovodských  a ďalší obyvatelia Družstevnej ulice. Vo februári tohto roku som ich osobne navštívil. Čo som zistil bolo zúfalstvo. Okamžite som prisľúbil pomoc a navrhol spolu s policajným zborom konkrétne opatrenia, ktoré sme postupom času rozširovali.

Koncom minulého týždňa mi prišiel mail od Oskara Dobrovodského. Najprv som sa obával, že sa v ňom dočítam, ako sa nič nezmenilo, aká bola naša snaha zmeniť veci k lepšiemu zbytočná. Aspoň takýto dojem vzbudzujú viaceré články a reportáže, ktoré prinášajú médiá. Na moje prekvapenie to bolo presne naopak. Oskar Dobrovodský, priamy sused neprispôsobivej „rodiny" píše, že sa situácia zlepšila. (Celý list s jeho súhlasom uverejňujem na konci článku.)

Preto som sa rozhodol napísať tento blog spolu s faktami, čo sa za tých 5 mesiacov od mojej návštevy udialo na Družstevnej ulici.

Prijaté hlavné opatrenia:

 1. Posilnenie hliadok a zabezpečenie 24 hodinovej služby poriadkovej polície a prítomnosť Pohotovostnej motorizovanej jednotky na Družstevnej ul. vMalackách.

2. Policajti pri výkone poobedných a nočných služieb nepravidelne vykonávajú operatívne pozorovanie problémových oblastí skrytou formou.

3. Na Družstevnej ulici bol inštalovaný kamerový systém, ktorý monitoruje uvedené pozemky. Zároveň boli využité prostriedky nástrahovej techniky.

4. Pri riešení konfliktných situácií, postupujú príslušníci PZ rozhodne, rázne, nekompromisne za dodržania zásady zákonnosti aprimeranosti.

5. Vyhodnocujeme každých 15 dní stav nových prijatých oznámení apodnetov.

6. Na základe iniciatívy vedenia OR PZ vMalackách sa uskutočnilo pracovné stretnutie s vedením mesta aMestskou políciou scieľom dohodnúť podmienky a spôsob spolupráce mesta apolície pri riešení konfliktnej situácie.

7. V rámci OR PZ vMalackách na úseku mládeže bola skontrolovaná školská dochádzka so zistením, že tri maloleté deti si vminulých rokoch školskú dochádzku riadne neplnili. Vec bola kvalifikovaná zčasti ako priestupok azčasti ako prečin.

8. OR PZ v Malackách iniciovalo pracovné stretnutie sriaditeľom ÚPSVaR v Malackách scieľom užšej spolupráce.

9. Stretnutie OR PZ a Okresnej prokuratúry v Malackách, zdôvodu urýchlenia procesov vyšetrovania.


„Sused sa vie vcítiť do kože vraha z Devínskej Novej Vsi"      

Napriek uvedeným faktom je verejnosť intenzívne masírovaná prevažne z radov extrémistov o opačnej situácii. To neprospieva nikomu. Po internete sa šíri video na ktorom je síce zachytené delikventné správanie neprispôsobivých obyvateľov na Družstevnej ulici v Malackách. Musím však konštatovať, že záznam je účelovo a neobjektívne upravený a jeho zverejnenie vyvolalo vo verejnosti vlnu rôznorodých reakcií až po zaangažovanie sa extrémistov.

Čo sme vlastne videli na spomínanom videozázname?

K delikventnému správaniu neprispôsobivých obyvateľov, ktoré autor zachytil na zázname prišlo v roku 2010, pričom videozáznam je poskladaný z viacerých udalostí. Prítomnosť policajnej hliadky, ktorá sa objaví len na začiatku videozáznamu vzbudzuje dojem, že nečinne prihliadala všetkým ďalším vulgárnostiam a vyčíňaniu rómskej komunity. Z tejto časti záznamu je zrejmé, že autor zo svojho obydlia zaznamenáva komunikáciu medzi príslušníkmi PZ a Rómami na ulici Družstevnej,  s čím vyjadrila nesúhlas najstaršia Rómka z komunity, ktorá zdvihne zo zeme kúsok dreva a hodí ho smerom k oknu rodinného domu dotknutej rodiny. Priebeh ďalšej činnosti policajnej hliadky na mieste už autor videozáznamu nezverejní. V tomto prípade nevznikla žiadna škoda na zdraví alebo majetku a preto priestupok bol ihneď na mieste vyriešený. V ďalších častiach videozáznamu je vidieť vulgárnosť, hnev, agresivita a vyhrážky neprispôsobivých obyvateľov z Družstevnej ulice č. 25 v Malackách voči susedovi. Pri týchto incidentoch však polícia nebola prítomná a udalosti jej boli oznámené s časovým oneskorením. Všetky kriminálne alebo iné protispoločenské delikty, ktoré boli v kompetencii PZ v zmysle platnej právnej úpravy boli prešetrované a ukončené.  

Výsledok práce policajtov

Po zabezpečení úloh, najmä nepretržitého výkonu služby poriadkovej polície a nainštalovaní kamerového systému - boli kriminálne alebo iné protispoločenské delikty obmedzené na minimum. Počas bežného výkonu služby policajti zisťujú názory verejnosti na situáciu v tejto lokalite s cieľom zefektívnenia a zlepšenia práce policajtov. Všetci občania uviedli, že bezpečnostnú situáciu vnímajú ako zlepšenú a nateraz nemajú s komunitou neprispôsobivých problémy. Polícia je strane slušných ľudí.

Možno sa niekomu zdá, že až priveľa pozornosti venujeme jednej malej komunite, ktorá pácha priestupky a trestné činy. Ak by však orgány činné v trestnom konaní neboli schopné zabezpečiť poriadok hoci len v jednej problematickej štvrti, občania stratia istotu, že žijú v právnom štáte.

Daniel Lipšic

Poďakovanie za Vašu veľkú pomoc...

Vážený pán minister Lipšic, chcem sa Vám poďakovať v mene mojej rodiny za pomoc, ktorú ste mi poskytli ako jediný politik nasej krajiny. Vďaka kamerám sa nám teraz spi bezpečnejšie, keď sa vzdialime z domova, nemáme nejaké obavy, že náš príbytok navštívi nejaká nepozvaná "návšteva". Vlastne, Vaša návšteva v Malackách na Družstevnej ul. značne napomohla aj širokej medializácii prípadu a konečne sa začalo niečo diať v tejto našej nezávideniahodnej situácii. Ešte raz, veľmi pekne Vám ďakujem a prajem všetko dobre a veľa úspechov vo Vašom osobnom aj pracovnom živote.

S pozdravom,
Dobrovodský Oskar, Malacky

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?