Sen pre Slovensko

Autor: Daniel Lipšic | 27.5.2012 o 20:02 | Karma článku: 19,31 | Prečítané:  9093x

Pred desiatimi rokmi mala pravica iniciatívu, bola lídrom veľkých tém, ako boli rovná daň, druhý pilier dôchodkového systému alebo vstup do NATO či EÚ. Ľavica na tieto naše témy iba reagovala. Obrazne povedané, z hľadiska vízie a programu bola o dve triedy pod nami. Dnes sa situácia vymenila. Témy určuje ľavica a my iba neobratne reagujeme.

 

Práve preto som od volieb považoval za najdôležitejšie diskutovať s ľuďmi v KDH aj mimo KDH o našej vlastnej predstave o Slovensku. O našej vízii, ktorú chceme ponúknuť krajine. O našom sne o Slovensku, ktorý chceme snívať spolu s ľuďmi.

 

Medzi členmi KDH ako aj ľuďmi mimo KDH mala táto moja predstava pozitívnu odozvu. Medzi funkcionármi KDH panovalo väčšinové presvedčenie, že nie je čas na sny, veľké témy alebo vízie. Úvahy väčšiny vedenia a funkcionárov KDH skôr smerovali k tomu, že KDH má dobrý program, a preto nie je potrebné niečo zásadne meniť.

 

Uvedomil som si, že naše predstavy o tom, čo treba robiť, sú úplne odlišné. Uvedomil som si, že nemá zmysel, aby sme sa s kolegami z vedenia KDH navzájom trápili neustálymi diskusiami alebo hádkami o budúcom smerovaní KDH. Rešpektujem, že väčšina funkcionárov KDH má inú predstavu o prioritách našej politiky, a preto som sa rozhodol odísť z KDH. Prajem KDH všetko dobré a želám KDH čo najlepší výsledok v budúcich voľbách.

 

Každý človek má v živote svoje sny. O svojej rodine, o svojej práci ale aj o tom, ako by Slovensko malo vyzerať. Aj ja mám svoj sen o Slovensku a chcel by som vám ho priblížiť.

Snívam o tom, že Slovensko bude krajinou, v ktorej politici a štát budú pomáhať a chrániť slušných ľudí, nie arogantných oligarchov.

 

Najväčším problémom Slovenska je, že naša krajina je od čias mečiarovských privatizérov rozparcelovaná medzi oligarchov. Či už sú to privatizéri, finančné skupiny, sudcovské, prokurátorské alebo hrubokrké mafie. Títo oligarchovia uplatňujú svoju moc bez ohľadu na zákon, bez ohľadu na záujem slušných ľudí. Dnes sa situácia vyvinula tak, že oligarchovia ovládajú aj celé politické strany. Rozhodnutia v politike sa preto nedejú v prospech väčšiny slušných ľudí, ale v prospech malej menšiny oligarchov na celoštátnej, regionálnej aj miestnej úrovni.

 

Slušní ľudia pociťujú dôsledky arogantnej moci tých veľkých na rôznej úrovni. Zdravotné sestry sú nútené vyhlásiť sa za sekretárky, inak prídu o prácu. Zamestnanci vo veľkých zahraničných firmách sú nútení poklonkovať zahraničným manažérom. Drobní dodávatelia sú šikanovaní veľkými obchodnými reťazcami. Živnostníci sú šikanovaní arogantným štátom. Veľké stavebné firmy nevyplácajú drobných stavebných podnikateľov, ktorých sa nikto nezastane.

 

Kým malo Slovensko 10 percentný hospodársky rast, zdalo sa, že je možné, aby si oligarchovia nakradli a ľuďom sa napriek tomu darilo lepšie. Ale dnes sme v kríze. Dnes je to buď alebo. Buď sa bude zvyšovať životná úroveň väčšiny slušných ľudí, alebo menšiny arogantných oligarchov.

 

Ako príklad spomeniem projekt pripravovaného dopravného informačného systému za 150 miliónov euro, ktorý má informovať ľudí o dopravných nehodách a zápchach. Teda o tom, o čom sa už dnes môžu dozvedieť zo spravodajstva väčšiny slovenských rádií. Pýtam sa, v koho prospech je toto rozhodnutie budovať v čase krízy takýto zbytočný systém?

V prospech väčšiny slušných ľudí alebo v prospech niekoľkých oligarchov, ktorí si rozdelia túto zakázku? To sa máme naozaj pripraviť na to, že väčšina slušných ľudí si bude uťahovať opasky, aby napriek kríze zostali peniaze na zakázky pre oligarchov?

 

Som presvedčený, že väčšina ľudí na Slovensku má tú istú predstavu o krajine ako ja. Som presvedčený, že ľudia rovnako ako ja veria, že štát a politici majú pomáhať a chrániť väčšinu slušných ľudí a nie menšinu arogantných oligarchov.

 

Ak má človek sen, môže k nemu pristúpiť dvoma spôsobmi. Buď ho považovať za nezrealizovateľný ideál, o ktorom môžeme iba tíško snívať. Alebo budeme za svoj sen bojovať. Bojovať aj s tým vedomím, že nemusíme vyhrať. Ale bojovať čestne, statočne a s odhodlaním.

 

Som odhodlaný za svoj sen bojovať. Budem v najbližších mesiacoch venovať všetok svoj čas stretávaniu sa s ľuďmi, aby som získal ich podporu pre náš sen o Slovensku. Nemá totiž zmysel zakladať strany alebo hnutia pre seba. Nové hnutie má zmysel iba vtedy, ak bude zjednocovať  ľudí snívajúcich spoločný sen o Slovensku.

 

Ronald Reagan kedysi povedal: Neprišiel som prestavovať nábytok na Titaniku. Ani ja nemám v úmysle kozmeticky vylepšovať imidž slovenskej pravice. Tomu by už koniec-koncov ľudia ani neuverili. Som presvedčený, že musíme zmeniť systém slovenskej politiky. Ľudia musia dostať viac moci, aby mohli reálne ovplyvniť rozhodnutia a aby neboli závislí na vôli oligarchov.

 

Myslím si, že nastal čas na zmenu volebného systému na Slovensku. Ľudia by mali voliť minimálne polovicu poslancov Národnej rady priamo, v jednomandátových volebných obvodoch. Takto zvolení poslanci nebudú zodpovední politickej strane ale priamo ľiuďom.

 

Som za to, aby sa zmenili pravidlá referenda na celoštátnej aj miestnej úrovni. Referendum by malo byť platné a vykonateľné aj v prípade, ak sa ho nezúčastní nadpolovičná väčšina voličov.

 

Myslím si, že sudcov a prokurátorov by mali voliť priamo ľudia. Ako inak chceme nastoliť spravodlivosť na Slovensku, keď súdna rada môže pokojne vymenovať za sudcov vlastných kamarátov alebo vlastné deti bez ohľadu na odbornosť a morálnu vyspelosť kandidátov?

 

Už z týchto niekoľkých príkladov je zrejmé, že nám nejde o kozmetické úpravy ale o zásadné zmeny politického systému na Slovensku. Ak máte záujem snívať s nami náš sen o budúcnosti Slovenska, ak máte záujem diskutovať s nami, ako ho naplniť, alebo nám chcete pomôcť, môžete sa prihlásiť na adresu senpreslovensko@gmail.com . Radi za vami prídeme, aby sme mohli spoločne bojovať za našu spoločnú predstavu o budúcnosti Slovenska, v ktorom štát a politici budú pomáhať a chrániť slušných ľudí a nie arogantných oligarchov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zistili, ktoré balené vody obsahujú mikroplasty. Sú aj na slovenských pultoch

Prítomnosť mikročastíc plastu zistila americká organizácia v každej z 259 testovaných fliaš.

EKONOMIKA

Šéf Slovensko.digital: Pellegrini málo dbal na systémové zmeny

Ľudia elektronické služby štátu zatiaľ radi nepoužívajú, hovorí Ján Hargaš.


Už ste čítali?