Euroval: pomáhať a chrániť

Autor: Daniel Lipšic | 22.6.2012 o 10:25 | Karma článku: 20,06 | Prečítané:  3713x

Poznáte tú scénu. V reklame na nemenovanú banku sa dáma neveriacky pýta: „Tu už nikto nič negarantuje?" Podobne si to vláda Roberta Fica predstavuje s trvalým eurovalom. Parlament mu dá bez výhrad zelenú bez ohľadu na záujmy slovenských daňových poplatníkov.

Áno, v čase núdze treba pomáhať európskym krajinám, predsa nie je v záujme Slovenska, aby skrachovalo Španielsko alebo Portugalsko. Ale nemalo by ísť o slepú podporu. Naopak, aj v núdzi by mali platiť základné pravidlá spravodlivosti. Spravodlivé nie je, aby jeden z najchudobnejších štátov eurozóny bez akýchkoľvek záruk poskytoval pomoc bohatším krajinám a dotovalo tak vyššiu životnú úroveň iných občanov na úkor vlastných.

Pred voľbami sľuboval Smer istoty. Ktoré si vraj ľudia zaslúžia. Kde majú slovenskí daňoví poplatníci istotu, že požičané nakoniec nebude darované? Bez záruk žiadna istota neexistuje. Pritom nejde o malé peniaze. Hovoríme o sume 4000 eur pre kazdú štvorčlennú rodinu. O takom obrovskom finančnom záväzku ešte slovenský parlament nerozhodoval.

Súhlas s trvalým eurovalom by preto mal byť podmienený zárukami. Slovensko si za každú svoju pôžičku, za všetky svoje peniaze zaslúži primeranú zábezpeku od krajín, ktoré budú prijímať našu pomoc. Aby sme si boli istí, že sa nám požičané peniaze vrátia. Vláda na to, žiaľ, odvahu nemá. Parlament by ju mal preto vyzvať, aby trvala na garanciách. Tie môžu byť rôzne: podiely v štátnych podnikoch, hotovosť, pôda... Možností by bolo viac.

Európsky stabilizačný mechanizmus funguje ako banka. O pomoci pre jednotlivé štáty rozhoduje jeho úverový výbor, ktorý tvoria zástupcovia štátov eurozóny. Ak ktokoľvek z nás si chce zobrať napríklad hypotekárny úver, musí niečím ručiť. Čo je pochopiteľné. Ak občan nie je schopný splatiť dlh, musí sa niečoho vzdať. Inak by nešlo o pôžičku, ale o dar, ktorý banku zruinuje. Vláda Roberta Fica s tým problém nemá. Je to jej vizitka. Ale správal by sa takto ktorýkoľvek zodpovedný bankár, minister alebo premiér?

Namiesto princípu „nikto nič negarantuje" by mal slovenský parlament zvoliť prístup, ktorý sme v rokoch 2010-2012 zaviedli v polícii: pomáhať a chrániť. Aj keď trvalý euroval nie je dobrým riešením, je nesporné, že štátom, ktoré sa ocitli v núdzi, treba pomáhať. Ale zároveň je nevyhnutné chrániť aj záujmy slovenských daňových poplatníkov. A to bez záruk jednoducho nejde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Danko neprestáva ohurovať divokými nápadmi (týždeň Petra Schutza)

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.


Už ste čítali?