Zlaté mlčanie Roberta Fica

Autor: Daniel Lipšic | 17.8.2012 o 19:04 | (upravené 21.8.2012 o 8:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2566x

Stará múdrosť hovorí, že mlčať je zlato. Túto múdrosť vyznáva aj Robert Fico a pre finančnú skupinu Penta má jeho mlčanie cenu zlata. Dokazuje to premiérov plán zoštátniť súkromné zdravotné poisťovne. Vrátane poisťovne Dôvera, ktorej akcionárom (z Penty) chce expresne rýchlo poslať okolo 400 miliónov eur. To by mala byť údajne hodnota necelých 1,5 milióna poistencov, ktorí práve Dôvere odvádzajú zdravotné odvody.

Rád by som upozornil na možnosť, ktorá by bola pri zoštátnení poisťovní pre občanov výhodnejšia. Má to však jeden háčik. Pre Pentu by bola táto možnosť extrémne nevýhodná. A tak nečudo, že premiér o nej mlčí a že ju odmieta. Týka sa vystúpenia občanov z poisťovne Dôvera. Hoci osobne som zástancom konkurencie na trhu poistenia, ak už je vládna moc rozhodnutá súkromné poisťovne zoštátniť, mala by to urobiť tak, aby ušetrila peniaze daňových poplatníkov.

Ak Fico nechce vyplatiť Pentu, nech urobí iba to, čo plánuje urobiť v oblasti dôchodkového poistenia. Kým pri otvorení druhého dôchodkového piliera spúšťa kampaň za prestup do štátnej poisťovne, rovnakej kampani v zdravotnom poistení za prestup zo súkromných do štátnej ZP sa vyhýba ako „koza nožu".

Zdravotné a dôchodkové poistenie má pritom mnoho vecí spoločných, okrem iného sú napríklad obe zo zákona povinné. V oboch sú okrem štátnych aj súkromné poisťovne. A obe by Fico najradšej zoštátnil.

Uvediem len dva citáty. 
„Ak sa rozhodneme otvoriť druhý pilier, tak to bude spojené s príslušnou kampaňou," vyhlásil Robert Fico v apríli 2012. A stanovisko ministerstva zdravotníctva z augusta 2012: „MZ nebude robiť žiadne antikampane... proti súkromným zdravotným poisťovniam." 
Kým pri dôchodkovom poistení teda Robert Fico spúšťa kampaň za „prestup" do štátnej poisťovne, v zdravotnom poistení takúto možnosť odmieta. Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá - ak by totiž svojou kampaňou spôsobili väčší presun poistencov do štátnej zdravotnej poisťovne, zásadne by znížili hodnotu už aj tak výrazne zadlženej súkromnej poisťovne Dôvera. V krajnom prípade by celá kúpa stratila zmysel, a prísť o niekoľko stoviek miliónov eur by sa Pente určite vôbec nepáčilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?