reklama

Slovenskú republiku treba postaviť odznova

Dnes sme s kolegami oznámili založenie nového politického hnutia. Myslíme si, že čas kozmetických úprav sa vyčerpal. Myslíme si, že Slovenskú republiku treba postaviť odznova. Na tlačovej konferencii som vystúpil s týmto prejavom:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (89)

Milé dámy, vážení páni, milí priatelia,

keďže sa leto blíži ku koncu, chceme vám dnes oznámiť naše rozhodnutie, ako ďalej. Dnešný dátum sme si nevybrali náhodou. Posledné dva dni prebiehali na hrade oslavy dvadsiateho výročia prijatia ústavy. Konali sa rôzne recepcie, tlačové konferencie, pripíjalo sa šampanským. Hradní páni oslavujú. Otázkou pre nás je, či naozaj majú čo oslavovať aj ľudia - mlčiaca väčšina. Či pociťujú na túto krajinu po dvadsiatich rokoch od prijatia ústavy hrdosť. Alebo či ľudia nepociťujú skôr sklamanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia majú pocit, že v našej krajine vládnu široké lakte a úzke charaktery. Že v našej krajine nevyhrávajú nápady najschopnejších, ale svojvôľa najmocnejších. Že v našej krajine sa dá za peniaze kúpiť všetko, dokonca aj pravda. Že v našej krajine sa do tváre spravodlivosti vysmievajú arogantní mafiáni, oligarchovia a rôzne gorily, kým slušní občania sa márne domáhajú práva a spravodlivosti.

V lete sme chodili spolu s mojimi kolegami po celom Slovensku, po všetkých našich regiónoch a rovnako ako pred dvomi rokmi, keď sme chodili po obývačkách, sme si všimli jednu vec: všade na Slovensku žijú mimoriadne vzácni, talentovaní a charakterní ľudia. Boli to mladí, študenti, boli to dôchodcovia, bolo to na vidieku aj v mestách, boli to robotníci, živnostníci či lekári. Nabíjalo nás to neuveriteľnou energiou, stretnúť sa s tísícami ľudí s talentom, statočnosťou a odvahou. Aj vďaka tomu si myslíme, že Slovensko má obrovskú šancu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Títo ľudia nám takmer všetci hovorili jednu vec: majú pocit, že so slušnosťou na Slovensku ďaleko nezájdu. Že vyhrávajú tí, ktorí podvázajú, kradnú, klamú a nie slušní ľudia, ktorí dodržiavajú zákony a snažia sa slušne vychovávať svoje deti. Títo ľudia sú sklamaní, ale nie sú rezignovaní. Majú obavy z budúcnosti, ale nemajú strach. Sú znechutení, ale chcú hľadať nádej.

Čo s tým? Musíme si položiť otázku: je možné zmeniť stav v našej krajine nejakými drobnými úpravami zákonov? Myslíme si, že doba kozmetických zmien sa už vyčerpala. Myslíme si, že

Slovenskú republiku treba postaviť odznova.

Čo to znamená, že Slovenskú republiku treba postaviť odznova? Potrebujeme novú politiku, novú morálku, novú ekonomiku a nové verejné služby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nová politika znamená, že vláda je tu pre ľudí, a nie ľudia pre vládu. Keď sme spolu s kolegami rozmýšľali nad tým, čo nás najviac odlišuje od ostatných politických strán, napravo aj naľavo, tak sme si uvedomili, že je to dôvera v ľudí.

My ľuďom veríme. Veríme ľuďom, že pokiaľ budú sami rozhodovať o svojich životoch, o svojej krajine, urobia to lepšie, ako to za nich robili elity - politické, justičné alebo ekonomické. Aj preto si myslíme, že je potrebná nová spoločenská dohoda, z ktorej vzíde nová ústava, ktorú následne schvália ľudia v referende. Ústava, ktorá dá viac moci ľuďom a menej elitám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poviem jeden príklad: dnes máme ekonomickú krízu, ktorá vznikla aj preto, že väčšina politikov nezodpovedne zadlžovala svoje krajiny. Ale ľudia na Slovensku hospodária oveľa zodpovednejšie. Na Slovensku máme jednu z najnižších zadĺžeností domácností. Ľudia sa pri správe svojich peňazí správali zodpovednejšie a rozumnejšie, ako to robila väčšina politikov. Aj preto veríme ľuďom viac, ako elitám.

Myslíme si, že ľudia by si mali sami zvoliť svojich poslancov v jednomandátových volebných obvodoch. Aby nie strana rozhodovala, kto bude poslanec, ale ľudia. Veríme, že ľudia si vyberú lepších poslancov, ako im vyberú strany.

Myslíme si, že by ľudia mali voliť svojich sudcov a prokurátorov. Dnes máme v justícii katastrofálny stav, keď vládne akási justičná mafia, ktorá častokrát nerozhoduje v prospech spravodlivosti, ale v prospech mocných tejto krajiny. Veríme tomu, že ľudia vyberú lepších a charakternejších sudcov a prokurátorov, ako to robia dnes justičné elity.

Presadzujeme tiež, aby boli referendá pre ľudí dostupnejšie. Aby sa referendum konalo vždy v deň parlamentných volieb. Vyrieši sa tým aj problém s účasťou, aj problém s financovaním referenda. Sme presvedčení o tom, že ľudia sa v referendách vedia o svojich životoch rozhodnúť lepšie, ako to za nich robia politici v parlamente. Veríme ľuďom.

Nová morálka je kľúčová vec, aby sme Slovensko vedeli postaviť odznova. Keď pred niekoľkými rokmi prišla kríza, tak sa často citoval Tomáš Baťa a jeho výrok, ktorý povedal v čase veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch minulého storočia. Dovoľte mi ho stručne zacitovať:

"V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa nazdávajú, že hospodársky úpadok môžeme sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. Nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme mravné stanoviská k ľuďom, k práci a k verejnému majetku.

Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich, pracovať a šetriť.

Táto kríza je krízou dôvery. Dôvera sa dá obnoviť iba mravným hľadiskom a osobným príkladom."

A o tom to je. Osobný príklad. Novú morálku môžeme postaviť na ľuďoch, ktorí majú za sebou príbeh. Ktorí sú dôveryhodný, majú rešpekt, majú odvahu a sú čestní. Nejde o nové tváre, ale o ľudí s reálnym ľudským príbehom.

Potrebujeme ľudí, ktorí keď hovoria, tak neklamú. Keď niečo sľúbia, tak to dodržia. Keď robia, tak nekradnú. Niektorí z nich sú tu dnes a stoja tu s nami.

Ak chceme postaviť Slovensko odznova, musíme načrtnúť aj nové línie novej ekonomiky. Aký je najväčší problém Slovenska? Je to nezamestnanosť. Obava o stratu zamestnania. Chcel by som teraz uviesť tri body, ktoré považujeme pri riešení tohto problému za najdôležitejšie.

Prvým je právo na zamestnanie pre dlhodobo nezamestnaných. Tí, ktorí chcú pracovať, ale nevedia si sami nájsť prácu, by mali mať právo na zamestnanie od zamestnávateľa poslednej inštancie - od štátu. Ale ak hovoríme A, musíme povedať aj B. Máme na Slovensku ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, ale nechcú pracovať. Aj tí by mali mať právo na zamestnanie od zamestnávateľa poslednej inštancie. Ale pokiaľ ho nevyužijú, mali by stratiť nárok na sociálne dávky. Dávať sociálne dávky dospelým a zdravým ľuďom je forma sociálnej korupcie. A je to sociálne nespravodlivé voči tým, ktorí pracujú, hoci za malú mzdu, aby uživili svoje rodiny.

Druhé opatrenie sa týka podpory domácich malých a stredných podnikateľov. Keď sem príde veľký zahraničný investor, tak sa ho štát opýta: ako vám môžeme pomôcť? Potrebujete daňové úľavy, pozemky, infraštruktúru? Kedy sa štát opýta našich domácich malých a stredných podnikateľov: ako vám môžeme pomôcť? A preto chceme zaviesť systém, aby za každé jedno euro pre veľkého investora musel štát podporiť dvomi eurami domácich malých a stredných podnikateľov, ktorí vytvoria pracovné miesta najmä v regiónoch, kam veľký investor nepríde.

Tretie opatrenie sa týka ekonomickej slobody. Chceme zaviesť taký systém, aby bol oslobodený od daní, odvodov a od povinnosti viesť účtovníctvo každý človek, ktorý má odvahu podnikať sám alebo so svojimi blízkymi. Jeho povinnosťou bude iba raz ročne zaplatiť paušálny poplatok. Nie je predsa mysliteľné, aby boli malí podnikatelia, ktorí živia seba a svoju rodinu, gniavení byrokraciou. Aby museli veľkú časť svojho príjmu dávať na administratívu a účtovníctvo. Ekonomická sloboda je kľúčová. Veríme ľuďom, že pokiaľ ju budú mať, budú podnikať a budú dávať prácu aj svojim blízkym.

Ak chcem postaviť Slovensko odznova, musíme mať aj nové verejné služby. Na Slovensku nemôžu byť regióny prvej a druhej kategórie. Každý človek musí mať rovnakú šancu na úspech, bez ohľadu na to, kde žije so svojou rodinou.

Nové verejné služby znamenajú aj výraznú reformu školstva. Často sa hovorí, že deti tvoria 30 percent nášho národa, ale 100 percent našej budúcnosti. Ale aké je dnes postavenie učiteľa v našej spoločnosti? Kedysi boli v každej obci tri hlavné autority: lekár, farár a učiteľ. Ako je tomu dnes? Preto chceme ako prioritu posilniť status učiteľa v našej spoločnosti a v priebehu jedného volebného obdobia chceme zvýšiť platy učiteľov o polovicu. Jednak ako ocenenie mnohých našich učiteľov, ktorí vnímajú svoju prácu ako poslanie. A na druhej strane, chceme aj motivovať, aby sa za učiteľov hlásili tí najlepší študenti, ktorí budú dobrými učiteľmi pre naše deti.

Chceme tiež podporiť mladé rodiny, a to v čase, keď sú sociálne najohrozenejšie. Vtedy, keď je matka na materskej dovolenke. Preto chceme zvýšiť daňový bonus na dieťa do troch rokov na dvojnásobok. Teda v čase, keď mladá rodina musí vyjsť z jedného príjmu.

Milé dámy a vážení páni,

keď vnímame históriu Slovenska v minulom storočí, vyvíjala sa približne v dvadsaťročných cykloch. Aj v týchto dňoch sa jeden dvadsaťročný cyklus uzatvára - dvadsať rokov našej samostatnosti.

Tento rok ľudia pri protestoch aj pri voľbách ukázali, že si už nechcú vyberať medzi menším a väčším zlom. Nechcú voliť niekoho len preto, že možno kradne menej. Chcú niekoho, kto kradnúť nebude. Časti politikov na pravej strane spektra voliči vystavili záverečný účet. V budúcich voľbách to čaká ľavú časť nášho politického spektra.

Myslíme si, že ambíciou každej generácie je, aby sme odovzdali krajinu našim deťom v lepšom stave, než v akom sme ju prevzali od našich rodičov.

Tak ako každý človek je jedinečný a môže dokázať niečo výnimočné, aj Slovensko môže dokázať veľké veci. Hľadajme to najlepšie v každom z nás a keď sa spojíme, dokážeme to.

Nepozerajme sa len pod nohy. Zdvihnime hlavy, aby sme videli, kam chceme dôjsť.

My vidíme krajinu, v ktorej každý človek dokáže nájsť svoje šťastie.

Vidíme spokojných ľudí, ktorí užívajú plody svojej práce. Vidíme krajinu, kam sa vracajú ľudia zo sveta, pretožu chcú žiť doma. Vidíme krajinu, na ktorú budú naše deti hrdé.

Preto sme sa rozhodli spolu s ľuďmi z celého Slovenska túto víziu presadzovať. Rozhodli sme sa založiť nové politické hnutie. Toto hnutie nemôže byť iba virtuálne, musí vznikať zdola. Chceme sa oprieť o ľudí v každej obci a v každom meste Slovenska. Chceme sa oprieť o ľudí, ktorí keď hovoria, tak neklamú. Keď niečo sľúbia, tak to dodržia. A ktorí keď robia, tak nekradnú. Veríme ľuďom. Veríme, že sa nám spolu s nimi podarí vytvoriť novú väčšinu, ktorá Slovensko postaví odznova.

Daniel Lipšic

Daniel Lipšic

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda hnutia NOVA. Právnik, poslanec NR SR, bývalý minister vnútra SR (2010-2012), bývalý minister spravodlivosti SR (2002-2006). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenépolitika

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu