Veľká plynová lúpež R. Fica

Autor: Daniel Lipšic | 12.12.2012 o 9:02 | Karma článku: 26,60 | Prečítané:  5951x

Ak si má R. Fico vybrať, komu dá zarobiť, vždy uprednostní finančné skupiny na úkor občanov. Aj keď pred kamerami predstiera opak, fakty nepustia. Najnovším príkladom je predaj 49% akcií SPP českej spoločnosti EPH.

 

Keď premiér prišiel s nápadom zoštátniť zdravotné poisťovne, odôvodnil to takto:

„Penta vyberá takmer 50 miliónov eur na verejných zdrojoch a my sa máme na to pozerať! Pri takomto ročnom zisku som presvedčený, že za sedem či osem rokov to máme naspäť. To je veľmi dobrá investícia."

A tak je rozhodnutý dať 400 miliónov eur Pente, hoci vie, že poisťovňa Dôvera takú hodnotu nemá, je zadlžená a jej výnosy začnú od budúceho roka klesať. Občanov sa však snaží presvedčiť, že ak nájde investíciu s ročným výnosom 12-15%, okamžite ju odkúpi - hoci aj za cenu predaja iného štátneho majetku.

Prešlo iba pol roka a zrazu premiér mení názor o 180 stupňov. Vláda má odsúhlasiť, aby 49%-ný balík akcií SPP mohli nemeckí a francúzski majitelia predať českej spoločnosti EPH. Teda firme, ktorú spoluvlastní ďalšia slovenská finančná skupina. Kúpna cena bude podľa denníka Pravda 2,5 miliardy eur. Napriek tomu, že vláda má predkupné právo na tieto akcie. A ak by ich aj nechcela, máme dvoch vážnych záujemcov z Nemecka a Austrálie.

Prečo R. Fico neurobí medzinárodný tender ale predáva SPP pod rukou vopred určenému záujemcovi? Prečo predáva SPP za cenu 75 milidárd korún? Veď pred desiatimi rokmi označil predaj tých istých akciií za 123 mild korún za najväččšiu lúpež storočia. A jeho predaj za cenu o 50 mld nižšiu je potom čo - arcilúpež?

V akcionárskej zmluve garantuje novému investorovi minimálny 600 miliónový výnos ročne. Pri takomto záväzku sa EPH vráti investovaná suma za 8 rokov a 4 mesiace. R. Fico teda dáva prísľub garantovaného 12%-ného ročného výnosu pre nového vlastníka akcií.

Prečo neponúkne slovenským občanom, aby si za rovnakých podmienok 12 percentného garantovaného ročného výnosu kúpili akcie SPP oni? Odpoveď je jednoduchá. Pretože s občanmi sa kšefty robiť nedajú. Občanov je jednoduchšie klamať. Biznis sa robí s finančnými skupinami.

Mimochodom, kde skončí 50 miliardový rozdiel medzi predajnou cenou dnes a predajnou cenou SPP spred 10 rokov? Robert Fico práve plní svoj sľub sociálnych istôt. Síce iba pre niekoľko vybraných rodín, ale za to na najbližších 100 rokov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Danko neprestáva ohurovať divokými nápadmi (týždeň Petra Schutza)

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.


Už ste čítali?