Ficov vianočný darček pre Pentu

Autor: Daniel Lipšic | 13.12.2012 o 15:07 | (upravené 13.12.2012 o 15:13) Karma článku: 25,71 | Prečítané:  5491x

Blížia sa Vianoce a jedna finančná skupina už dostala vianočný darček od Smeru pri rozhodovaní o SPP. Aké by to bolo, keby darček nedostala aj druhá finančná skupina, Penta? Preto vláda predložila do parlamentu novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. V skrátenom legislatívnom konaní. Čas tlačí.  Treba stihnúť odovzdať niekoľkomiliónový darček ešte do Vianoc.

Paroplynovému cyklu v rukách Penty už na budúci rok končí exkluzívna zmluva, ktorou jej Slovenské elektrárne zabezpečujú pomerne slušný zisk. Koncom budúceho roku by tak musel PPC prejsť na trhové podmienky. A cena elektriny je veľmi nízka. Čo s tým? Vláda má jasnú odpoveď. Súkromnej firme, finančnej skupine Penta, ponúka pomocnú ruku. Paroplynovému cyklu ide zabezpečiť 20 miliónov eur ročne od odberateľov elektriny. To je jediným skutočným cieľom novely zákona, o ktorej v najbližších dňoch rozhodne parlament.

Vláda v nej navrhuje, aby doplatky dostávali nielen elektrárne s výkonom do 125 megawatt ako doteraz, ale aj tie, ktorých výkon je do 300 megawatt. Jediný subjekt na Slovensku, ktorý sa do tohto zvýšenia zmestí, je PPC. Nikto iný. Tento návrh zákona je lex Penta, to je lex Gorila. Preto je v skrátenom legislatívnom konaní.

Bude to mať samozrejme dopad aj na ceny elektriny v rozmedzí 50 centov až 1 euro na megawatt hodinu pre domácnosti, aj pre priemysel. Po schválení tohto návrhu bude cena elektriny vyššia v prospech finančnej skupiny Penta. Veď nech sa bežní občania poskladajú Pente na rozprávkový blahobyt... Aj žraloci si zaslúžia istoty.

Ak prejde návrh tohto zákona v navrhovanom znení, bude to dôkaz toho, o čom asi rokoval premiér Fico s pánom Haščákom v konšpiračnom byte známom z kauzy Gorila. Účet za tú kokakolu zaplatíme všetci...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Danko neprestáva ohurovať divokými nápadmi (týždeň Petra Schutza)

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.


Už ste čítali?