Ficova vláda "bez škandálov"

Autor: Daniel Lipšic | 30.4.2013 o 16:22 | (upravené 30.4.2013 o 16:37) Karma článku: 25,84 | Prečítané:  4869x

Noc v luxusnom hoteli za 14-tisíc € či frisbee za 112 €. Aj to sú ponuky reklamných agentúr pre štyri ministerstvá a iné štátne inštitúcie. Taká je realita o Ficovej vláde "bez škandálov". Keby médiá neprišli na kauzu Horné Plachtince, Larry by už možno dnes slabučko hryzkal stoeurový lietajúcu tanier v parku za Úradom vlády.

 

Premiér sa tvári, že v prípade Regionálnej Obstarávacej Agentúry sa nič nestalo. Veď žiadne peniaze neboli vyplatené a ministerstvá Smeru od zmlúv odstúpia. To je ako keby tvrdil, že ak  ozbrojených bankových lupičov zadrží polícia pri čine ale vrecia s peniazmi sa nechajú v pobočke, vlastne sa nič nestalo. Ale stalo. Štátne inštitúcie nikdy nemali nadviazať spoluprácu s dedinskou agentúrou z Horných Plachtiniec, pretože pri súťažení PR a iných služieb porušila niekoľko predpisov.

 

PORUŠENIE Č. 1: ROA nie je verejným obstarávateľom

Zákon č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávani hovorí, že centrálne aj spoločné obstarávania rámcových zmlúv môžu realizovať iba verejní obstarávatelia, pričom § 6 ods.1 písm . f) hovorí, že verejným obstarávateľom je:

 

"právnická osoba, v ktorej verejný obstarávateľ podľa písmena a) až d) vykonáva priamu alebo nepriamu výlučnú kontrolu."

 

§ 9 ods. 4 zákona č. 136/2001 Z.z. o ochrane hospodárskej súťaže

 

"Kontrola podľa odseku 1 písm. b) je možnosť vykonávať rozhodujúci vplyv na činnosť podnikateľa."

 

Obec Horné Plachtince má v ROA 5% podiel, čo sa dá ťažko kvalifikovať ako rozhodujúci vplyv. Navyše starosta Horných Plachtiniec netuší, čo sa v ROA deje.

 

PORUŠENIE Č. 2: ROA nezverejnila hodnotu zákaziek

Povinnosť zverejniť predpokladanú hodnotu zákazky v prípade predmetných obstarávaní vyplýva z Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 842/2011, ktorým sa ustanovujú štandardné formuláre na uverejňovanie oznámení v oblasti verejného obstarávania. Toto nariadenie stanovuje povinnosť zverejniť predpokladanú hodnotu zákazky pri vyhlásení súťaže, "ak je to uplatniteľné" (if applicable). Hodnota sa nezverejní iba vtedy, ak charakter zákazky neumožňuje vyčísliť jej hodnotu (napr. ide o taký jedinečný predmet obstarávania, kde nie je možné zistiť približnú hodnotu, lebo nikto na trhu taký tovar, službu štandardne nedodáva). To však nebol tento prípad, lebo v Oznámení o výsledku verejného obstarávania pre Informovanosť a publicitu už uviedla sumu 130 miliónov EUR.

 

PORUŠENIE Č. 3: ROA nezverejnila, pre koho ide obstarávať

 

Odporúčanie Európskej komisie pre rámcové zmluvy a Metodické usmernenie ÚVO (napr. 702-5000/2011) hovorí:

 

„Ak rámcovú dohodu majú využívať viacerí verejní obstarávatelia, musia byť jednoznačne uvedení v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania."

 

PORUŠENIE č. 4: ROA nezverejnila výsledky súťaže vo Vestníku VO

 

Napriek zákonnej povinnosti (§ 22 ods.3 písm a) Zákona o verejnom obstarávaní) v lehote 48 dní zverejniť vo Vestníku Oznámenie o výsledku verejného obstarávania ROA dodnes nezverejnila výsledky druhej a tretej súťaže: okrem Informovania a publicity (130-miliónov €) tak verejnosť dodnes neviem, koľko peňazí malo ísť na ďalšie dva tendre. Napriek tomu aj v týchto prípadoch MV SR už uzatvorilo zmluvy napr. s Dedák&Partners či s audítorskou psoločnosťou Deloitte.

 

NA ZÁVER

Nominanti Smeru zlyhali, keď si tieto fakty nepreverili a podpísali zmluvy o spolupráci s ROA.

Nominanti Smeru zlyhali, keď sa spoliehali na elektronickú aukciu medzi víťaznými, spriaznenými firmami.

Nominanti Smeru zlyhali, keď odmietli priznať chybu a dodnes obhajujú neobhájiteľné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Danko neprestáva ohurovať divokými nápadmi (týždeň Petra Schutza)

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.


Už ste čítali?