Kto vytiahne Slovensko z bahna?

Autor: Daniel Lipšic | 28.5.2013 o 14:35 | Karma článku: 19,16 | Prečítané:  5240x

Keď v Novembri 89 bolo treba poraziť komunistov a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

Keď v roku 1998 bolo treba poraziť Mečiara a Lexu a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

 

Slovensko dnes stojí na podobnej križovatke. Krajinu ovláda jedna strana a jej nominanti vo všetkých mocenských, bezpečnostných, justičných a kontrolných zložkách. A v pozadí ju ovláda zlepenec mecenášov. Po najblžších parlamentných voľbách bude otázka stáť takto: pojde Slovensko ďalej rovnakým smerom, alebo odbočí doprava?

 

A rozhodnutie bude v rukách stredopravých strán.

 

Poraziť koalíciu mecenášov Smeru sa bude dať len spájaním stredopravých síl. A pomáhať koalícii mecenášov Smeru sa bude dať len rozdelením stredopravých síl. Tak, ako sa to dnes deje v nitrianskej a banskobystrickej župe.

 

Preto sme sa v Novej väčšine rozhodli pokúsiť sa spojiť sily napravo od stredu. Prvým krokom je spojenie s Liberálnou dohodou. Vecí, ktoré nás spájajú, je rozhodne viac, ako tých, ktoré nás rozdeľujú: odbornosť, ekonomická kompetentnosť a vôľa bojovať proti korupcii. Juraj Miškov a Daniel Krajcer patrili vo vláde Ivety Radičovej ku kľúčovým ministrom, ktorých zásluhou sa kauza Gorila nezamietla pod koberec.

 

To, že rôzne názorové prúdy dokážu spolu existovať v jednej "domácnosti", nám dlhé roky ukazujú vyspelé demokracie: USA, Nemecko, Rakúsko. Ale nemusíme ísť tak ďaleko. Ani za hranice. Aj v slovenských stranách vedia vedľa seba fungovať konzervatívnejšie a liberálnejšie zmýšľajúci ľudia. Napríklad v SDKÚ, v strane Most-Híd a medzi Obyčajnými ľuďmi. A tak je to správne.

 

Áno, možno raz prídu na rad aj kultúrno-etické otázky. My v Novej väčšine veríme, že o týchto otázkach, tak ako v zahraničí, by mali rozhodnúť ľudia v referende. Úlohou nás politikov je, aby sme im túto možnosť uľahčili. Preto od založenia nášho hnutia presadzujeme, aby referendum bolo vždy spojené s parlamentnými voľbami.

 

Slovensko dnes ale žije úplne inými problémami, ako sú interrupcie alebo registrované partnerstvá. Dnes ľudí najviac trápi, či budú mať prácu aj o mesiac, či dokážu splatiť hypotéku, či za zaplatené odvody dostanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a či sa domôžu spravodlivosti na úradoch a súdoch - bez korupcie.

 

A presne toto nás spája. Kľúčové totiž nie sú rozdielne názory na parciálne otázky, ale to, aby ľudia s rôznymi hodnotami mali spoločný cieľ. Dnes by tým cieľom malo byť vytiahnuť Slovensko z morálneho a z ekonomického bahna. Tak, ako v Novembri 89 alebo v roku 1998.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Danko neprestáva ohurovať divokými nápadmi (týždeň Petra Schutza)

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.


Už ste čítali?