Kto vytiahne Slovensko z bahna?

Autor: Daniel Lipšic | 28.5.2013 o 14:35 | Karma článku: 19,16 | Prečítané:  5232x

Keď v Novembri 89 bolo treba poraziť komunistov a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

Keď v roku 1998 bolo treba poraziť Mečiara a Lexu a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

 

Slovensko dnes stojí na podobnej križovatke. Krajinu ovláda jedna strana a jej nominanti vo všetkých mocenských, bezpečnostných, justičných a kontrolných zložkách. A v pozadí ju ovláda zlepenec mecenášov. Po najblžších parlamentných voľbách bude otázka stáť takto: pojde Slovensko ďalej rovnakým smerom, alebo odbočí doprava?

 

A rozhodnutie bude v rukách stredopravých strán.

 

Poraziť koalíciu mecenášov Smeru sa bude dať len spájaním stredopravých síl. A pomáhať koalícii mecenášov Smeru sa bude dať len rozdelením stredopravých síl. Tak, ako sa to dnes deje v nitrianskej a banskobystrickej župe.

 

Preto sme sa v Novej väčšine rozhodli pokúsiť sa spojiť sily napravo od stredu. Prvým krokom je spojenie s Liberálnou dohodou. Vecí, ktoré nás spájajú, je rozhodne viac, ako tých, ktoré nás rozdeľujú: odbornosť, ekonomická kompetentnosť a vôľa bojovať proti korupcii. Juraj Miškov a Daniel Krajcer patrili vo vláde Ivety Radičovej ku kľúčovým ministrom, ktorých zásluhou sa kauza Gorila nezamietla pod koberec.

 

To, že rôzne názorové prúdy dokážu spolu existovať v jednej "domácnosti", nám dlhé roky ukazujú vyspelé demokracie: USA, Nemecko, Rakúsko. Ale nemusíme ísť tak ďaleko. Ani za hranice. Aj v slovenských stranách vedia vedľa seba fungovať konzervatívnejšie a liberálnejšie zmýšľajúci ľudia. Napríklad v SDKÚ, v strane Most-Híd a medzi Obyčajnými ľuďmi. A tak je to správne.

 

Áno, možno raz prídu na rad aj kultúrno-etické otázky. My v Novej väčšine veríme, že o týchto otázkach, tak ako v zahraničí, by mali rozhodnúť ľudia v referende. Úlohou nás politikov je, aby sme im túto možnosť uľahčili. Preto od založenia nášho hnutia presadzujeme, aby referendum bolo vždy spojené s parlamentnými voľbami.

 

Slovensko dnes ale žije úplne inými problémami, ako sú interrupcie alebo registrované partnerstvá. Dnes ľudí najviac trápi, či budú mať prácu aj o mesiac, či dokážu splatiť hypotéku, či za zaplatené odvody dostanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a či sa domôžu spravodlivosti na úradoch a súdoch - bez korupcie.

 

A presne toto nás spája. Kľúčové totiž nie sú rozdielne názory na parciálne otázky, ale to, aby ľudia s rôznymi hodnotami mali spoločný cieľ. Dnes by tým cieľom malo byť vytiahnuť Slovensko z morálneho a z ekonomického bahna. Tak, ako v Novembri 89 alebo v roku 1998.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?